Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja radioastronomiczna w Bałdach posłuży naukowcom z całej Europy

Arkadiusz Gołka
archiwum Uniwerystetu Warmińsko-Mazurskieg
Dwa petabajty (dwa biliardy bajtów) informacji z Wszechświata rocznie będzie odbierać stacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Być może zdoła odebrać sygnały, nadawane przez istoty rozumne z kosmosu.

Umowę o jej włączeniu w strukturę europejskiego systemu badawczego podpisali rektor uczelni prof. Ryszard Górecki oraz dyrektor Obserwatorium Radioastronomicznego ASTRON i dyrektor International LOFAR Telescope dr René Vermeulen. Podpisanie umowy zorganizowano 3 października w Kortowie. Zjawiło się na nim wielu wybitnych polskich astronomów ze wszystkich ośrodków naukowych w Polsce zajmujących się tą tematyką.

Zobacz także: Pod Olsztynem stanęły anteny do odbioru sygnałów radiowych z wszechświata

Umowa została podpisana na 5 lat i umożliwi naukowcom wykorzystanie danych gromadzonych przez stację w Bałdach i wszystkie inne stacje należące do holenderskiego systemu LOFAR, składającego się z 47 stacji w Europie. Stacja radioastronomiczna w Bałdach rozpoczęła działalność w drugiej połowie sierpnia tego roku. Składa się z dwóch rodzajów niewielkich anten, po 96 każdego rodzaju. Jedne mają tylko 0,5 m wysokości, drugie - 1,5 m. Są za to w stanie odbierać promieniowanie radiowe płynące z Wszechświata o słabo zbadanych, bardzo niskich częstotliwościach.

Takie promieniowanie wysyłają ciała niebieskie z bardzo dalekich zakątków Wszechświata, m.in. takie, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu. Niewykluczone, że wśród nich będą także sygnały wysyłane przez istoty rozumne. Pozwoli to na badania niemożliwe dotychczas w ziemskich laboratoriach. Sygnały odbierane przez stację w Bałdach są wysyłane do centrum w Groningen w Holandii, które koordynuje pracę wszystkich stacji znajdujących się w systemie i tam przetwarzane. Rocznie będą to 2 petabajty (1015) informacji z Wszechświata. Wyniki tych badań będą pomocne nie tylko w badaniu źródeł powstania Wszechświata, ale także w innych naukach – badaniach nad czasem, fizyce solarnej, badaniach promieniowania kosmicznego, jonosfery, błyskawic, a nawet w takich dziedzinach jak rolnictwo.

Zobacz też: Astronom: Być może w wodzie na Marsie są żywe organizmy

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto