Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Relacja z obchodów 70-lecia OSP w Liwie (wideo i zdjęcia)

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Wideo
od 16 lat
Relacja z obchodów 70-lecia OSP w Liwie, przekazania nowego wozu strażackiego, ufundowania sztandaru jednostce. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Ochotnicza Straż Pożarna w Liwie funkcjonuje już 70 lat. Początki były bardzo trudne, dysponowano wyłącznie improwizowanym sprzętem z demobilu, później, w czynie społecznym pobudowano siedzibę. Dziś odsłonięta została tablica upamiętniająca tamte czasy, ludzki wysiłek oraz Panią Urszulę Banasik, tragicznie zmarłą podczas budowy w 1971 roku.
70-lecie OSP w Liwie
Wojciech Gawor

Działalność społeczności, codzienne zaangażowanie strażaków zostały docenione, Liwa otrzymała nowy wóz, byliśmy też świadkami uroczystego nadania sztandaru jednostce OSP Liwa. Prezes OSP w Liwie, Wojciech Łukasik, powitał licznych zebranych. Minutą ciszy uczczono tragiczną śmierć Druha z Tuczek. Podczas uroczystego nadania jednostce sztandaru na twarzach druhów widać było dumę i satysfakcję. Pośród dostojnych gości, dziękujących ochotnikom, trzeba wymienić Senator Bogusławę Orzechowską, Posła Zbigniewa Ziejewskiego oraz Marszałka Gustawa Marka Brzezina i Starostę Andrzeja Wiczkowskiego. Padło wiele ciepłych słów, podkreślających zaangażowanie w życie i bezpieczeństwo społeczności. I życzenia, by ilość wyjazdów, była równa szczęśliwym powrotom z akcji. Na uroczystości wystąpiła gościnnie orkiestra OSP z Zielonki Pasłęckiej, dając godną wydarzenia, oprawę muzyczną.

70-lecie OSP w Liwie
Wojciech Gawor

Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) to obecnie umundurowana i dobrze wyposażona w specjalistyczny sprzęt społeczna jednostka ratowniczo-gaśnicza. Jej celem jest prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami, udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska, wypadków oraz innych klęsk i zdarzeń, informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi, upowszechnianie, w szczególności wśród członków, kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalnej i oświatowej, wykonywanie zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej, działania na rzecz ochrony środowiska, wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych na własnym terenie, wykonywanie innych zadań określonych w statucie OSP oraz występy na zawodach sportowo-pożarniczych.

od 16 lat

W Polsce OSP działa na poziomie lokalnym i jest częścią całego systemu bezpieczeństwa. Dzięki obywatelskiemu zaangażowaniu i przykład dobrze działającej organizacji pozarządowej OSP jest w stanie najlepiej poznać potrzeby i zagrożenia występujące w otaczającym środowisku. W Polsce liczba remiz OSP wynosi 16 000.
Oprócz działań ratowniczych OSP prowadzi również szeroką działalność profilaktyczną skierowaną głównie do młodzieży.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze przy OSP to komórki organizacyjne jednostek OSP skupiające dzieci i młodzież szkolną. Ich celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, rozwijanie zainteresowań pożarniczych oraz umożliwienie zdobywania przez młodzież wiedzy i umiejętności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej to ogólnopolskie, samorządne stowarzyszenie, zrzeszające Ochotnicze Straże Pożarne.

Miejmy nadzieję, że Ochotnicza Straż Pożarna będzie kontynuować swoją ważną rolę społeczną w Polsce.

70-lecie OSP w Liwie
Wojciech Gawor

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostroda.naszemiasto.pl Nasze Miasto