Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa przebudowa Starego Rynku w Ostródzie w ramach Budżetu Obywatelskiego

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Dawny Alter Markt, czyli Stary Rynek, to niegdyś najpiękniejsza część Ostródy, centrum otoczone zgrabnymi kamieniczkami, z handlem i restauracjami. Po II Wojnie Światowej zostały gruzy wywiezione do Warszawy i rynek odbudowano w postaci osiedlowego modernizmu. Od lat mieszkańcy dyskutują, jak przywrócić to miejsce do życia i należnej mu roli. Odbudowa budynku ratuszowego była pierwszym krokiem, teraz ruszył projekt z budżetu obywatelskiego na zagospodarowanie zachodniej części Rynku ostródzkiego.
Ostróda Rynek
Wojciech Gawor

Pieniądze na przedsięwzięcie pochodzą z puli budżetu obywatelskiego, pomysł zrodził się oddolnie i wygrał w głosowaniu.

Tak to wyglądało w planach:

Plac odizolować od ruchliwych ciągów komunikacyjnych za pośrednictwem niskiej zieleni z przejściami na plac - proponujemy zdjęcie części bruku i żywopłot z irgi błyszczącej, miododajnej 80 m żywopłotu, która jesienią przebarwia się na czerwono. Żywopłot będzie zapobiegał wjeżdżaniu samochodów na plac.

Umieścić 2 stragany drewniane (dł.4x4m i 3m), które częściowo przywrócą historyczną, handlową funkcję Placu.

Ustawić 9 ławek przesłoniętych zielonymi pergolami (pergole z zadaszeniem ławek dające cień). Rośliny pnące należy zasadzić w donicach lub w gruncie. Ponadto dostawić 4 kosze na śmieci.

Usunąć część posadzki z polbruku i zastąpić ją niską zielenią (trawa, kwiaty, krzewy ozdobne).

Zastąpić chorujące drzewka w kamiennych kręgach lipami i dodać 3-4 drzewka, by zmniejszyć wrażenia betonowej pustyni. Nasadzenia planujemy przy ulicach okalających Plac tak, by nie przesłaniały osi widokowych. W wolnych miejscach dosadzić jarzębiny lub inne kwitnące drzewa (do uzgodnienia z projektantem.

Zlikwidować 4 miejsca parkingowe, co pozwoli odsłonić przestrzeń od strony północnej.

Zaaranżować mały suchy ogród deszczowy 5m2, by zmienić, choć trochę mikroklimat na Placu. W ogrodzie woda opadowa wchłaniana do gruntu. Ogród obsadzony bylinami.
Ustawić w odnowionej przestrzeni 2 boksy wystawowe z wydrukami historycznych zdjęć Ostródy.

Zainstalować monitoring (2 kamery).

Dokumentacja projektowa oraz nadzór archeologiczny.

Kwota, jaką Miasto przeznaczy na realizację prac, to 190 tysięcy złotych.

Pomysłodawcom przyświecał cel podstawowy, czyli przywrócenie temu miejscu elementów dawnej roli miejskiej, a wprowadzenie zieleni i odizolowanie placu od części jezdnej ma stworzyć kameralny klimat i ożywić Rynek społecznie.

Czy uda się przyciągnąć ludzi z tak popularnego i co tu dużo mówić, zdecydowanie bardziej atrakcyjnego Nadbrzeża? Czy ratuszowe restauracje na tym skorzystają? Krytycy są sceptyczni, nie podobają im się też, przyciężkie, drewniane pergole, bardziej pasujące w olsztynkowym Skansenie, niż do delikatnej struktury Ratusza, jedynej atrakcji na Rynku. To, że trzeba trochę odbetonować Plac Tysiąclecia, który, chcemy czy nie, pełni rolę koniecznego parkingu, jest opinią powszechną. Być może, planowane stragany z rękodziełem, jakieś kameralne koncerty, czy oferta restauracyjna, zdołają przekonać ostródzian i turystów do przesiadywania na Małym Rynku. Wieczorami to miejsce może być atrakcyjne.

Ostróda Rynek
Wojciech Gawor
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Trwa przebudowa Starego Rynku w Ostródzie w ramach Budżetu Obywatelskiego - Ostróda Nasze Miasto

Wróć na nowemiastolubawskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto